Ako ste zainteresovani za samoodbranu onda jednostavno morate znati koncept hard i soft skills,tj. mekih i tvrdih veština, šta uključuju i na šta se odnose. Ovo je ključ za razumevanje samoodbrane kao celine, a ne delova, kakav je najčešće slučaj. Većina ljudi zamišlja da je samoodbrana neke poluge, udarci, bacanja i šta već…suština je da je samoodbrana daleko, daleko više od toga, a jedan od načina da shvatiš samoodbranu u celosti je upravo da razumeš tvrde i meke veštine u samoodbrani.
Ovaj koncept nije nešto što možeš da usvojiš posle jednog čitanja. Ali to nikako ne sme da bude prepreka. Ovo je daleko od toga da je teško shvatiti, jednostavno alate treba uvežbavati, ali njihova primena će osigurati da budeš siguran 99% /pričaćemo kasnije o tome/.
Evo šta ćeš sve saznati:
– šta su hard skill i soft skills u samoodbrani
– zašto su mi važne
– šta čini soft skills, a šta hard skills
– kako da primeniš jedne i druge u stvarnosti
ŠTA SU SOFT I HARD SKILLS U SAMOODBRANI?
Generalno, soft skills se odnose na lične kvalitete koji omogućavaju pojedincima da efikasno rade s drugima. Ove veštine se često nazivaju interpersonalnim veštinama i uključuju veštine komunikacije, rešavanje problema, timski rad, upravljanje vremenom, adaptabilnost i emocionalnu inteligenciju.
Na osnovu opšte definicije, može da se vidi da su soft skill u samoodbrani sve one nefizičke opcije. One su i ono što nazivamo ”street smart” u samoodbrani. Soft skills se koriste u fazi pre borbe. Očigledno je da će vaše društvene veštine delimično uticati na to koliko su vaše soft skills razvijene i da će postaviti ton za budući razvoj.
S druge strane, uopšteno, hard skills su specifična tehnička i profesionalna znanja, veštine i sposobnosti potrebne za obavljanje različitog posla. Hard skills se obično stiču kroz obrazovanje, obuku, iskustvo i uključuju specijalizovane tehničke veštine.
Opet nije teško zaključiti da su hard skills svi tvoji ofanzivni i defanzivni alati, tj. fizički dio dinamike sukoba. Njih koristiš u fazi same borbe ili tik pre nego što započne.
ZAŠTO SU OVE VEŠTINE VAŽNE? KAKO IZGLEDAJU U SAMOODBRANI?
ŠTA UKLJUČUJU JEDNE I DRUGE? KAKO IZGLEDAJU MEKE I TVRDE VEŠTINE?
Svest o okruženju
Jednostavno rečeno, svest o okruženju je da znaš šta se dešava oko tebe. Ovo uključuje aktivno posmatranje okruženja u potrazi za anomalijama, njihovu procena i donošenje odluka o delovanju na osnovu uočenog u okruženju
INTUICIJA
Intuicija je neanalitički način donošenja odluka na osnovu podsvesno prikupljenih podataka. To je osećaj saznanja ili razumevanja nečega bez ikakvih konkretnih dokaza ili logičkog obrazloženja koji bi to potkrepili.Intuicija ti šalje signale neposredne opasnosti koje treba da prepoznaš, veruješ i poslušaš.
PROJEKCIJA SEBE KAO TEŠKE METE
Suština je da kroz svakodnevni govor tela, gestove i obrase ponašanje projektuješ samopouzdanje i sebe kao tešku metu, nekog ko bi u slučaju napada pružio otpor, privukao pažnju ili jednostavno bio prevelik zalogaj.
POSTAVLJANJE GRANICA
U biti asertivno ponašanje koje treba da postavi nevidljivu fizičku, verbalnu i emocionalnu granicu i da te dodatno predstavi kao tešku metu.
KONTROLA KONTAKTA
Ovo su način za zaštitu ličnog prostora i kontrolu situacije i kontakta kroz kontrolu prostora između tebe i druge osobe. Ugrubo, ovo znači uspostavljanje neagresivnog garda, ali ne samo toga.
PREDKONFLIKTNI INDIKATORI
Prepoznavanje ranih znakova upozorenja da će te osoba verovatno napasti kroz uočavanje karakterističnih gestova, znakova adrenalina I fizioloških promena pod uticajem reakcije beži-bori se
VERBALNA DEESKALACIJA
Ovo predstavlja sposobnost smirivanja situacije razgovorom do tačke gde diskusija postaje moguća i otvara mogućnost za rešavanje problema. Deeskalacija je kombinacija govora tela, odgovoarajućeg glasa i odabranih reči.
LAŽNO POTČINJAVANJE
Ovo je bukvalno tvoja sposobnost da odglumiš da ćeš se povinovati naredbama i željama napadača sve dok se ne stvori prilika za napad ili bekstvo
KONTROLA EMOCIONALNOG STANJA
Razvijanje sposobnosti da se kontroliše emocionalno uzbuđenje i negativne emocije, poput straha.
poznavanje slabih tački
Poznavanje slabih tački na telu čoveka, odnosno koje su to tačke na kojima će tvoj napad naneti maksimalnu štetu.
poznavanje oružja na svom telu
Poznavanje i način upotrebe prirodnih oružja na telu čoveka. Ovo pretežno znači da znaš kako možeš sve da udariš koji delom tela i koja su oružja optimalna za slabe tačke na telu protivnika
tehnike napada i odbrane
Ofanzivni element tvog skil seta koji ti omogućava napad ili efikasan kontranapad na srednjoj, bliskoj i ekstremno bliskoj distanci, kao i sve tehnike odbrane od različitih napada, udaraca, hvatova, bacanja, pretnji i napada oružjem
legalna upotreba oružja
Poznavanje načina upotrebe legalnih sredstava za samoodbranu u zavisnosti od ispunjenosti uslova za njihovu upotrebu
korišćenje improvizovanih sredstava
korišćenje priručnih sredstava za odbranu, bukvalno sveg što nam je na dohvat ruke u svojstvu multiplikatora sile, kao i okruženja.
mentalni sklop za borbu
Ovo se odnosi na sposobnost da pristupimo kontrolisanoj agresivnosti – hladnoj, klinički preciznoj agresivnoj akciji, nasuprot besu I zaslepljujućoj agresivnosti
kako da primeniš jedne i druge?
Socijalno nasilje se ne dešava u vakuumu, uvek ima neki process eskalacije i dijaloga preko nego što polete pesnice. Čak i nasilje predatora može da ima neku vrstu dijaloga pre napada, gde predator testira tvoje granice i klasifikuje te kao tešku ili laku metu. To je prilika da se iskoriste meke veštine, pa čak i da nemaju efekta, dobićeš dovoljno povratnih infomacija da znaš šta da radiš dalje i možda pristupiš drugim opcijama. Meke veštine imaju apsolutni prioritet osim ako si u situaciji da im ne možeš pristupiti /npr. u slučaju zasede/.
Tvoj plan igre bi trebalo da izgleda ovako.
Koristiću svoje meke veštine posebno opažanje okruženja kako bih zapazio sve što odskače od onog što definišem kao normalno za okruženje i ljude. Uz pomoć opažanja, zdravog razuma i intuicije identifikovaću potencijalni problem. Ako uočim potencijalno opasnu situaciju na vreme, pokušaću da je izbegnem ili da se udaljim što pre. Rana identifikacija bi takođe trebalo da dovede do mentalne i fizičke pripreme i kontrole emocionalnog stanja i adrenalina pre borbe.
Ako moja intuicija i opažanje zakažu i ako mi se osoba približi, postaviću verbalne granice, a ako se one pređu, zaštitiću svoj lični prostor podizanjem ruku u neagresivni gard. Pokušaću da koristitim pametne reči, pravilan govor tela i glas da pokušam smirim situaciju ili odugovlačim, lažno se potčinim zahtevima i preusmerim pažnju kako bih stvorio priliku za beg ili kupim dovoljno vremena dok ne stigne pomoć. Ako se stvari slegnu ili pobegnem sve je dobro. Ako od ove tačke stvari počnu da se zahuktavaju, želeo bih da potražim indikatore napada tj. da osoba preko puta mene ima nameru da pređe u domen fizičkog. Ako ne, prepoznavanje pokazatelja da želi da napadne može mi dati dovoljno vremena da dođem do svoje kutije sa fizičkim alatima i PRVI UDARIM. Nakon ove tačke sve moje akcije će potpasti pod tvrde veštine.
ZAKLJUČAK
To je to. Nije komplikovano. Vi samo treba da formulišete svoj plan igre kako biste iskoristili sav potencijal mekih veština i koristite tvrde veštine samo kao poslednje sredstvo. U 99 od 100 slučajeva vaše meke veštine će biti dovoljne da izbegnete, sprečite ili razminirate potencijalno nasilnu situaciju. Onih 1% nek potpadne pod tvoj set fizičkih veština odbrane. Samo kombinacija i jednih i drugih veština te čini razumno sigurnim, da ne budeš samo macola, ali i da ne budeš samo nežni leptirić.
PLAN IGRE
– Svest o okruženju —ostanite uključeni I opažaj stvari koje se dešavaju oko tebe
– Intucija – slušajte signale koje ti šalje limbički sistem da nešto nije sasvim OK oko tebe
– Izbegni situaciji ili beži
– Ako se osoba približi, zaštiti lični prostor gardom
– Verbalno deeskalirajte situaciju, ako je moguće.
– Ako ne, udarite prvi, brzo i snažno, a zatim pobegnite.
– Ako je potrebno, nastavite da udarate
– Odbrani se i pređi u kontraofanzivu što je pre moguće